Obsah:
1. Úvod:
Stav pacienta, vlastní způsob odběru, doprava vzorku do laboratoře, skladování a další manipulace se vzorkem před provedením vlastního měření mohou významně ovlivnit výsledek a interpretaci testu. Tato etapa vyšetření se nazývá preanalytická fáze.
Některé faktory lze ovlivnit: fyzická aktivita pacienta před odběrem, stres, cirkadiánní změny parametrů, potrava a nápoje před odběrem, alkohol, kouření, léky, postup při odběru, transportu a skladování. Jiné faktory jsou na našem úsilí nezávislé, ale musíme s nimi počítat při hodnocení výsledku: pohlaví, věk, gravidita, probíhající onemocnění atd.
2. Odběr venózní srážlivé krve
Většina vyšetření se provádí ze séra pacienta získaného sedimentací nebo centrifugací venózní srážlivé krve.
Nejvhodnější je odběr do transportních zkumavek se separačním gelem, který brání vzniku hemolýzy. Po odběru je nutno zkumavku několikrát jemně převrátit o 180° a zpět.
V den odběru je možno dopravit do laboratoře Interimun Pardubice plnou krev bez stáčení. V tom případě se po odběru zkumavka nechá stát při pokojové teplotě cca 1 - 2 hodiny. Poté se uchovává při 4 - 8°C až do předání svozové službě, která zajistí dopravu za optimálních podmínek.
Pokud odebraný vzorek nelze transportovat do cílové laboratoře v den odběru, nechá se stát při pokojové teplotě cca 1 - 2 hodiny. Poté je stočeno a odděleno sérum. Centrifugaci může provést blízká biochemická nebo jiná laboratoř. Sérum lze u většiny analytů uchovávat při 20 - 25°C maximálně 24 hodin, při 4 - 8°C maximálně 7 dnů. V této době je třeba jej dopravit do cílové laboratoře. Při delším skladování je nutné séra zamrazit při -20°C. Opakované rozmražení vzorků není vhodné.
Výjimky z těchto zásad jsou uvedeny dále pro konkrétní analyty.
Množství odebírané krve záleží na počtu prováděných vyšetření – např. na 5 vyšetření je třeba zaslat cca 5 ml srážlivé krve, na 10 a více vyšetření (specifické IgE) je nutno počítat nejméně s 10 ml krve.
Speciální požadavky na odběr a zacházení se vzorky jsou u následujících analýz:
2.1 Odběr pro vyšetření aktivity komplementu (venózní srážlivá krev)
Vyšetření parametrů komplementového systému je vysoce citlivé na odběr krve a následnou manipulaci se vzorkem. Nevhodná manipulace se vzorky může vést k aktivaci komplementové kaskády in vitro, ke spotřebování jednotlivých komponent, a tak následně k falešně nízkým hodnotám testu.
Odběr krve probíhá standardním způsobem do aseptické zkumavky. Potřebný objem je cca 5 ml plné krve. Odebraná krev by neměla být vystavena slunečnímu záření ani vyšší než pokojové teplotě. Po zhruba 60-ti minutách srážení je třeba oddělit sérum. Sérum se poté doporučuje skladovat při 4–8 °C (lednice) a takto jej transportovat do vyšetřující laboratoře. Nevhodná k vyšetření jsou séra opakovaně rozmražená, ikterická, lipemická a hemolytická. Nelze použít plazmu.
2.2 Odběr pro stanovení ECP (venózní srážlivá krev)
Odběr je třeba provádět zvláště opatrně (hemolýza znehodnocuje výsledek), nejlépe do zkumavky Becton Dickinson Vacutainer SST II Advance, kterou vám na požádání dodáme. Po odběru je třeba materiál opatrně promíchat (několikerým obrácením). Zkumavku nechat stát nejlépe 60 min při laboratorní teplotě (20 - 24°C), poté stočit a oddělit sérum. Sérum lze uchovat při 4 - 8°C maximálně 5 dnů. Při delším skladování je nutno ho zamrazit.
Test je validní pouze v případě, že je sérum od krevního koláče odděleno maximálně do 2 hodin od odběru. Plnou krev je proto do naší laboratoře možné zaslat pouze v případě, že bude dodržen takto rychlý transport. V případě zaslání plné krve proto pro kontrolu prosíme uvést na žádance hodinu odběru.
2.3 Odběr pro stanovení tryptázy (venózní srážlivá krev)
Odběr krve se provádí běžným způsobem, nejlépe do transportních zkumavek se separačním gelem. Po odběru je třeba materiál opatrně promíchat (několikerým obrácením). Zkumavku nechat stát cca 1 - 2 hodiny při laboratorní teplotě (20 - 24°C), poté stočit a oddělit sérum. Sérum lze uchovat 24 hodin při 20 – 24°C a maximálně 5 dnů při 4 - 8°C. V této době je třeba sérum dopravit do cílové laboratoře. Při delším skladování je nutno séra zamrazit při -20°C. Opakované rozmražení vzorků není vhodné.
Pokud je tryptáza odebírána v diagnostice akutní alergické reakce, je doporučeno odběr provést v rozmezí od 15 min do 3 hodin od začátku klinických příznaků. Návrat na bazální hladinu lze očekávat za 24 – 48 hodin, v závislosti na míře aktivace žírných buněk. V tomto odstupu se tedy doporučuje odebrat druhý vzorek. Při podezření na trvale zvýšené bazální hladiny tryptázy nebo na zvýšené hladiny tryptázy na podkladě mastocytózy se doporučuje odebrat další vzorek s odstupem nejméně 1-2 týdny od alergické reakce.
2.4 Odběr pro stanovení THDC (venózní srážlivá krev)
Odběr krve se provádí běžným způsobem, nejlépe do transportních zkumavek se separačním gelem. Po odběru je třeba materiál opatrně promíchat (několikerým obrácením). Zkumavku nechat stát cca 1–2 hodiny při laboratorní teplotě (20–24 °C), poté stočit a oddělit sérum. Sérum lze uchovat až 3 dny při 20–24 °C a maximálně 14 dní při 2–8°C. V této době je třeba sérum dopravit do cílové laboratoře. Při delším skladování je nutno séra zamrazit při -20°C. Opakované rozmražení vzorků není vhodné. Před odběrem není nutné, aby pacient vysazoval nízkohistamínovou dietu.
3. Odběr venózní nesrážlivé krve
3.1 Odběr pro test Quantiferon -TB Plus (venózní nesrážlivá krev)
Pozn.:
Vzorky jsou po převzetí laboratoří inkubovány 20 hodin v termostatu při 37°C, poté je nutné oddělit plazmu. Z tohoto důvodu není vhodné vzorky odebírat ve dnech, po kterých následuje den pracovního volna (v pátek a před svátky). Výjimky jsou možné pouze po předchozí dohodě s laboratoří.
3.2 Odběr pro základní cytometrickou analýzu lymfocytů periferní krve (venózní nesrážlivá krev)
Pro vyšetření parametrů buněčné imunity se používá plná krev odebraná do heparinu. Po odběru je nutné obsah zkumavky opatrně promíchat (pomalým obrácením nebo kýváním), uchovat při pokojové teplotě a předat svozové službě nebo jinou cestou dopravit do laboratoře, pokud možno v den odběru nebo následující den. Vyšetření lze provést i ze vzorku ošetřeného jiným protisrážlivým činidlem (citrát, EDTA), pokud nejsou současně požadována funkční vyšetření.
Pro vyšetření dospělých pacientů postačí do 3 ml periferní krve. V případě dětských pacientů by odebraný vzorek neměl být menší než 1 ml.
Současně je třeba provést odběr a nechat stanovit v hematologické laboratoři počet leukocytů a diferenciální krevní rozpočet.
3.3 Odběr pro vyšetření fagocytózy (venózní nesrážlivá krev)
Pro vyšetření fagocytózy se používá plná krev odebraná výlučně do heparinu. Jiná protisrážlivá činidla interferují s funkční aktivitou fagocytujících buněk, a nelze je proto pro provedení tohoto testu použít. Po odběru je nutné obsah zkumavky opatrně promíchat (pomalým obrácením nebo kýváním), uchovat při pokojové teplotě a předat svozové službě nebo jinou cestou dopravit do laboratoře týž den.
Pro samostatná vyšetření postačí do 3 ml heparinizované krve.
3.4 Odběr pro imunofenotypizace buněk krevních malignit (venózní nesrážlivá krev)
Pro imunofenotypizaci buněk krevních malignit se používá plná krev (cca 3 ml) odebraná preferenčně do heparinu. Vyšetření je možné provést ze vzorků odebraných do jiných protisrážlivých činidel, např. citrátu, EDTA. Po odběru je nutné obsah zkumavky opatrně promíchat (pomalým obrácením nebo kýváním), uchovat při pokojové teplotě a předat svozové službě nebo jinou cestou dopravit do laboratoře, pokud možno v den odběru nebo následující den.
3.5 Odběr pro test aktivace bazofilů (venózní nesrážlivá krev)
3.7 Odběr pro vyšetření Paroxysmální noční hemoglobinurie (venózní nesrážlivá krev)
Pro vyšetření Paroxysmální noční hmoglobinurie se používá plná krev (cca 3 ml) odebraná preferenčně do heparinu. Vyšetření je možné provést ze vzorků odebraných do jiných protisrážlivých činidel např. citrátu, EDTA. Vyšetření ze vrorku kostní dřeně nelze provést. Po odběru venózní nesrážlivé krve je nutné obsah zkumavky opatrně promíchat (pomalým obrácením nebo kýváním), uchovat při pokojové teplotě a předat svozové službě nebo jinou cestou dopravit do laboratoře v týž den.
Z organizačních důvodů prosíme o odběry pouze ve dnech od pondělí do čtvrtka.
Doporučuje se odebírat vzorky první ranní stolice.
Vzorek likvoru je třeba odebrat do uzavíratelné jednorázové zkumavky bez aditiv. Vzorek lze uchovat při 20–25 °C maximálně 24 hodin, při 4–8 °C 7 dní. Optimální je dopravit vzorek do laboratoře v den odběru.
8. Odběr slin pro Peptest
Odběr se provádí do speciální k tomu určené zkumavky s roztokem kyseliny citronové. Tuto zkumavku si vyzvedněte v laboratoři nebo u lékaře, který Vám vyšetření doporučil.
Odběr slin proveďte ráno na lačno ihned po probuzení. Před odběrem nejezte, nepijte, nekuřte a neprovádějte ústní hygienu. Odběr neprovádějte při krvácejících nebo zánětlivých afekcích v ústech. Další varianta odběru je v období, kdy pociťujete příznaky refluxu, tedy silný kašel, pálení žáhy apod.
48 hodin před odběrem: Neužívejte léky s obsahem alginátu (např. Gaviscon), antacida, nepijte zásaditou / alkalickou vodu / minerálku.
24 hodin před odběrem: Pro úspěšný odběr potřebného množství slin je doporučeno pít dostatek tekutin.
Odběr provádějte ve vzpřímené poloze: