Peptest

Jedná se o stanovení koncentrace pepsinu ve vzorku slin u pacientů s podezřením na refluxní chorobu. Dle prokázané koncentrace pepsinu lze usuzovat na závažnost refluxu. Test lze použít i na sledování účinnosti léčby refluxu.

Další informace viz www.peptest.cz

Pepsin je trávící enzym určený k trávení bílkovin, který je za normálních okolností přítomen pouze v žaludku. Při refluxu dochází k návratu žaludečního obsahu do jícnu, nebo i dále nad jícen do hltanu, ústní dutiny, vedlejších nosních dutin, oblasti středouší, hrtanu i dolních dýchacích cest. Při opakovaném refluxu může dojít k poškození sliznic a následným zdravotním obtížím. 

Příznakem refluxu může být pálení žáhy, nebo regurgitace (návrat polknuté stravy zpět do hltanu a úst). Žaludeční šťávy mohou poškodit i sliznice mimo jícen a to se pak může projevit například jako chronický kašel, chronický chrapot, bolest v krku, opakované záněty dutin nebo středouší, spánková apnoe, zvýšená kazivost zubů a podobně.

Test je vhodné provádět na doporučení lékaře, který zváží, zda Vaše obtíže mohou být způsobeny refluxem. V případě průkazu abnormální koncentrace pepsinu ve slinách Vám doporučí další postup, včetně případné léčby.   

Vyšetření není hrazeno ze zdravotního pojištění. Cena testu je 950 Kč. 

Metoda: imunochromatografie

Materiál: sliny  Pokyny k odběru vzorku

Odběr se provádí do speciální k tomu určené zkumavky s roztokem kyseliny citronové. Tuto zkumavku si vyzvedněte u nás v laboratoři nebo u lékaře, který Vám vyšetření doporučil.

Zkumavku se vzorkem a žádanku doručte co nejdříve od odběru do laboratoře, nebo po domluvě lékaři. Vzorek je do doručení do laboratoře nutné skladovat v chladničce při 2 - 8°C. Vyšetření je nutné provést nedéle 7 dní od odběru. 

Norma: 0 - 25 ug/l

Odezva: Test provádíme obvykle 2. pracovní den po doručení vzorku do laboratoře. Po obdržení vzorku zašleme samoplátci do emailu fakturu k proplacení. Po obdržení platby zašleme výsledek jak samoplátci, tak i lékaři, který vyšetření indikoval.

poslední změna: 26.3.2024 11:00